PORADY PSYCHOLOGA
1. Dawkujmy sobie czas poświęcany na śledzenie informacji ze świata na temat pandemii, np. do dwóch razy dziennie (rano i wieczorem, nie dłużej niż np. 30 min).
2. Oglądajmy, czytajmy tylko rzetelne źródła informacji, pozbawione manipulacji medialnej.
3. Starajmy się wprowadzić nowe rytuały w naszej rodzinie, zaplanujmy nowe aktywności uwzględniając czas na relaks, np. wspólne gotowanie, nauka, granie w gry planszowe. Brak struktury dnia daje nam więcej możliwości do zamartwiania się.
4. Nie spędzajmy całego dnia przed telewizorem, w piżamie, gdyż sprzyja to obniżeniu nastroju.
5. Rozmawiajmy z dziećmi o koronawirusie, jednak językiem dostosowanym do wieku dziecka. Należy wytłumaczyć dziecku dlaczego nie może chodzić do szkoły, spotykać się z rówieśnikami, podkreślając aspekt bezpieczeństwa oraz pozytywów płynących ze spędzenia czasu w domu.
6. W celu obniżenia lęku sprawdźmy wszystkie zalecenia dotyczące bezpieczeństwa podczas epidemii oraz wypiszmy na kartce do ilu z nich się stosujemy. Da nam to poczucie kontroli nad naszym życiem.
7. Wykonujmy aktywność fizyczną, np. wspólne tańce, ćwiczenia, rozciąganie.
8. Starajmy się kontrolować nasze myśli – odwracajmy swoją uwagę od myśli stresowych, najlepiej zadaniami, które wymagają aktywności poznawczej, np. czytanie, rozmowa z bliską osobą, nauka nowych umiejętności, czy języka obcego.
9. Zastanówmy się wspólnie czego tak naprawdę się boimy (konkretna sytuacja)? Na ile prawdopodobne to jest że nasze obawy mają uzasadnienie w rzeczywistości? Co możemy zrobić aby zapobiec naszym obawom?
Pamiętajmy, że nie da się „wyłączyć” naszych emocji, uczuć. To naturalne, że odczuwamy stres kiedy zmieniają się nasze dotychczasowe przyzwyczajenia. Pamiętajmy jednak, że emocje zauważone tracą na mocy. Dlatego warto rozmawiać o naszych obawach i nazywać nasze uczucia.
Weronika Kasprzyk psycholog PP-P w Ropczycach