Dzień 8 listopada był dniem czytania baśni, w którym to p. Sabina Pelc – autorka książki pt. „Baśniowe ścieżki” zaprezentowała swoje nowo napisane baśnie. Pani Sabina Pelc otrzymała już dwa wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach literackich:
– wrzesień 2016 – II miejsce za „Legendę o Kłobuku” w konkursie „Legendy Warmii i Mazur tu i teraz” organizowanym przez Centrum Spotkań Europejskich w Elblągu Światowid
– sierpień 2017 wyróżnienie za bajkę „O dzielnej Malwince, pszczołach i Królu Pszczelarzy” w ogólnopolskim konkursie literacko – plastycznym „Bajka dla wnuczka” organizowanym przez Centrum Twórczości Lutnia w Łodzi. 18 grudnia 2017 jury konkursu przyzna nagrody.
Pani Sabina opowiedziała zgromadzonym uczniom klas: 0 ,I-III i IV – VI w jaki sposób powstała niniejsza książka, natomiast p. Dorota Król – ilustratorka książki przedstawiła własnoręcznie wykonane ilustracje. Po zakończeniu prezentacji, p. Agnieszka Draus, która był obecna podczas czytania baśni zaproponowała uczniom klasy V i VI, aby napisali swoje refleksje i przemyślenia dotyczące nowej baśni.  Nagrodą za najładniej napisane wypracowanie jest publikacja 3 prac uczniów na szkolnej stronie internetowej.
Córka Pszczelarza
Pewnego dnia była sobie dziewczynka , która miała ojca pszczelarza. Jej ojciec był profesjonalnym pszczelarzem , który potrafił rozmawiać nawet z pszczołami.
Któregoś dnia dziewczynka spytała się ojca , jak on to robi , że rozmawia z pszczołami , więc ojciec powiedział.
-Bo ja córciu słucham ich sercem , a poza tym nasza rodzina od pokoleń zajmuje się pszczelarstwem – odpowiedział tata.
Następnego dnia dziewczynka poszła do ogrodu i rzekła.
– Chciałabym rozmawiać z pszczołami. – powiedziała.
Po chwili przyleciały trzy pszczoły. Jedna siadła dziewczynce na ustach , druga na nosie , a trzecia na policzku i przedstawiły się ludzkim głosem – od tego momentu się zaprzyjaźnili. Codziennie dziewczynka przychodziła do ogrodu i się razem bawili , lecz pewnego dnia , gdy dziewczynka przyszła do ogrodu zobaczyła pszczoły osłabione i smutne , które wołały.
– Ratuj nas , ratuj nas , cierpimy! – krzyczały pszczoły.
– Dlaczego , co wam się stało? – spytała się dziewczynka.
– Ludzie nas zatruli – odpowiedziały pszczoły.
– Poczekajcie sprowadzę pomoc – oznajmiła dziewczynka.
Dziewczynka pobiegła w las , nie wiedząc co robi , aż na drodze napotkała niedźwiedzia , którego się spytała.
– Niedźwiedziu , wielki królu puszczy pomóż mi – poprosiła dziewczynka.
– Niby w czym dziewczynko? – spytał się niedźwiedź.
– Moje przyjaciółki pszczółki cierpią – odpowiedziała dziewczynka.
– Chyba wiem jak Ci pomóc – rzekł niedźwiedź.
– Jak niedźwiedziu? – spytała dziewczynka.
– Musisz iść przez 7 dni i 7 nocy bez odpoczynku dopóki nie odnajdziesz najlepszego pszczelarza na świecie – wyjaśnił niedźwiedź.
Podziękowała i wykonała polecenie. Gdy ukończyła te 7 dni i 7 nocy znalazła pszczelarza i zapytała się go o lekarstwo dla pszczół. Odpowiedział jej , że ma na to lekarstwo , nad którym pracował on i jego naukowcy przez parę lat i że nie widział bardziej złotego serca niż takie , co ona miała.
I tak oto dziewczynka o złotym sercu uratowała swoje przyjaciółki. (Jacub Furmanek kl VI)
W ubiegłą środę w naszej szkole odbył  się Dzień Czytania Baśni. Nauczycielka przyrody i historii Pani Sabina Pelc, była inicjatorem tego spotkania.  Lokalna pisarka opowiadała nam, jak powstały jej piękne baśnie i ilustracje w  książce „Baśniowe Ścieżki”.  Podczas spotkanie autorka przeczytała nam swoją nową baśń o dziewczynce, która chciała uratować pszczoły przed wyginięciem. Historia opowiada o młodej dziewczynie mieszkającej ze swoim tatą, który był pszczelarzem. Bohaterka chciała móc porozumiewać się z pszczołami, tak jak jej ojciec. Tata wytłumaczył jej, że gdy się urodził, na jego ustach usiadł rój pszczół. Matka chciała je odgonić, lecz ojciec, czyli dziadek dziewczynki kazał jej poczekać. Po chwili pszczoły odleciały. Prawdopodobnie wtedy przekazały niemowlęciu dar porozumiewania się z pszczołami . Pewnego razu, gdy dziewczynka przebywała na zewnątrz, na jej twarzy usiadły trzy pszczółki. Wtedy przekazały dziewczynce dar porozumienia, tak jak jej tacie. Pszczoły powiedziały o zagrożeniu wyginięcia ich gatunku. Dziewczynka szukając pomocy natknęła się na niedźwiedzia. On jej wskazał drogę do króla pszczelarzy. Niestety droga  trwała aż siedem dni i siedem nocy. Gdy trafiła na miejsce, król był pełen podziwu dla niej, gdyż była pierwszą osobą, która zdołała do niego dotrzeć w tej sprawie. Zakończenie tej przygody było szczęśliwe. Dziewczynka wróciła do domu, a pszczoły nie były już zagrożone wyginięciem
Bardzo mi się podoba ta baśń. Już nie mogę się doczekać, aż sama będę mogła ją przeczytać. Dzień Czytania Baśni był bardzo dobrym pomysłem i zachęceniem dzieci do czytania książek. Poza tym dzięki tej inicjatywie  mogliśmy być bliżej naszej nauczycielki-pisarki , która jest dumą dla naszej szkoły. (Julia Jemioło kl VI)
Pani Sabina Pelc jest naszą nauczycielką w Szkole Podstawowej w Ociece i moją wychowawczynią. Niedawno napisała książkę pt. „Baśniowe ścieżki”. Książka ta składa się z sześciu opowiadań o tematyce ludowej.
W tym tygodniu mieliśmy zajęcia, na których Pani Pelc czytała nam swoje nowe opowiadanie. Nawiązuje ono do życia zwierząt. Bohaterami są pszczoły, niedźwiedź, wiewiórka i mała dziewczynka Malwinka, która rozumiała mowę zwierząt. Chciała ona pomóc pszczołom, ponieważ groziła im śmierć. Po wielu przygodach dotarła ona do króla pszczelarzy i otrzymała od niego lekarstwo, które uratowało pszczoły przed wyginięciem. Wszystko kończy się szczęśliwie.
Cieszę się, że moja nauczycielka jest pisarką. Spotkanie, na którym czytała było bardzo ciekawe. Każde z jej opowiadań jest pouczające. Opowieść o pszczołach mówi o pomaganiu i trosce o zwierzęta i owady, nawet te bardzo malutkie, tak jak pszczoły. Właśnie o tych najmniejszych trzeba pamiętać i im pomagać, bo to oni najczęściej potrzebują naszej pomocy. (Kamil Pazdan kl VI)