W sobotę, 25 maja 2024 roku w Ociece odbyła się uroczystość z okazji 1. rocznicy odsłonięcia pomnika żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa. Uroczystość była hołdem dla bohaterów, którzy walczyli w trakcie II wojny światowej we Włoszech, pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, walcząc o wolną Polskę.
Program uroczystości rozpoczął się uroczystą mszą świętą, którą koncelebrowali ks. Józef Pajor, Proboszcz Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece, oraz ks. Kazimierz Kuman z Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Wspólnie odśpiewano hymn oraz podniesiono flagę państwową na maszt. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem, a zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia.
W wydarzeniu uczestniczyły rodziny upamiętnionych żołnierzy oraz m.in. dr Jacek Magdoń – Radny Województwa Podkarpackiego, Sławomir Bezara – Członek Zarządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Sabina Wlezień – Sekretarz Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Grzegorz Ożóg – Wójt Gminy Ostrów oraz Rafał Nędza – Przewodniczący Rady Gminy Ostrów wraz z radnymi Bogusław Malikowski, Wiesław Jeleń i Dominik Kobos. Uroczystość uświetniły również poczty sztandarowe z pobliskiej szkoły oraz druhów z jednostek OSP Ocieka, OSP Wola Ociecka i OSP Blizna, a także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Ociece.
Nie zabrakło także artystycznych akcentów – dzieci i młodzież ze Szkoła Podstawowa w Ociece zaprezentowały program artystyczny, który spotkał się z dużym uznaniem zgromadzonych.
Na zakończenie Koło Gospodyń W Ociece zaprosiło wszystkich na poczęstunek, gdzie można było spróbować m.in. tradycyjnych prozioków.
ℹ Przypomnijmy, że pomnik żołnierzy generała Władysława Andersa został poświęcony w Ociece w dniu 26 maja 2023 roku, w 79. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Inicjatorami i wykonawcami pomnika byli parafianie parafii Ocieka we współpracy z samorządem Gminy Ostrów, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz sponsorami. Celem budowy pomnika było upamiętnienie bohaterów walczących o wolną Polskę, a na tablicy pomnika wyryto imiona i nazwiska żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy wywodzili się z parafii #Ocieka. W krypcie znajdującej się na płycie pomnika zdeponowano ziemię z miejsc bitew i cmentarzy polskich we Włoszech – Monte Cassino, Ankona, Bolonia i Loreto.