03 grudnia

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Jego głównym celem jest pokazanie światu problemów osób niepełnosprawnych z którymi te borykają się na co dzień (np. kwestie związane z barierami architektonicznymi). Święto ma także pomóc we włączaniu osób niepełnosprawnych w życie społeczne i traktowaniu ich na równi z osobami pełnosprawnymi. Niepełnosprawność nie jest wyrokiem, ale ograniczeniem z którym można doskonale funkcjonować i w pełni korzystać z życia społecznego.

Na koniec piękny filmik, który uczy pokory i daje do myślenia. Dostępny w wersji angielskiej, ale jego sens zrozumiały jest bez słów.

 

05 grudnia

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

 

      Święto obchodzone z inicjatywy ONZ od 1986 roku, w celu wyrażenia szacunku i podziwu dla pracy wolontariuszy na całym świecie. Wolontariat jest formą pracy, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca. Niestety na co dzień często nie doceniamy, ile dla wielu osób znaczy taka bezinteresowna pomoc oraz jak duży wkład w niesienie pomocy innym mają wszelkiego rodzaju organizacje pożytku publicznego. Obecnie miliony ludzi na całym świecie angażują się w działania humanitarne, pokojowe i charytatywne. Organizacje świadczące tego typu pomoc prowadzone są między innymi przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF. W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż w krajach zachodnich, ale cały czas prężnie się rozwija i nie brakuje ludzi dobrej woli, którzy w różny sposób chcą świadczyć bezinteresowną pomoc najbardziej potrzebującym. Jedną z najbardziej znanych Fundacji w Polsce zajmujących się pomaganiem jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

 

 

” Jak oswoić dzieci z sytuacją pandemii?”

          Sytuacja pandemii, z którą mierzymy się od wielu miesięcy jest trudna do zrozumienia dla nas dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Najmłodszym ciężko jest zrozumieć, że coś, czego nie widać, może być tak groźne, że nie wolno chodzić do szkoły, pojechać na zakupy, spotkać się z przyjaciółmi czy odwiedzić dziadków. Beztroski czas spędzany w dowolny sposób, który do tej pory był czymś normalnym, teraz ograniczył się do wyjścia z domu tylko w ważnej sprawie. Jak to zrozumieć? Tutaj z pomocą przychodzą niezastąpione książki. W sieci można znaleźć wiele bajek, które w sposób obrazowy i zrozumiały dla dziecka pomagają oswoić się z koronawirusem i często nowymi pojęciami, takimi jak pandemia czy kwarantanna. Poniżej przygotowałam zestawienie znalezionych w internecie bajek edukacyjnych oraz terapeutycznych dotyczących tematyki koronawirusa.

1.-Zostanwdomu

2.-Wirusowy-alarm

3.-Bajka-o-zlym-krolu-wirusie-i-kwarantannie

 

Wsparcie w sytuacjach trudnych

Wsparcie-w-sytuacjach-trudnych